پارس دکور

تاثیر فنگ شویی در دکوراسیون

نویسنده : admin
اگر ما قبول کنیم که طبق تعریف فیزیک کوانتوم هر چیزی در جهان شکلی از انرژی با فرکانسهای گوناگون است که برخی را می توانیم ببینیم و برخی را نه. پس در آن صورت قبول خواهیم کرد که بعضی از این انرژی هایی که ما نمی بینیم مانند شی نادیدنی در اطراف ما و خانه های ما در حال حرکت می باشند. در فنگ شویی به این انر

اگر ما قبول کنیم که طبق تعریف فیزیک کوانتوم هر چیزی در جهان شکلی از انرژی با فرکانسهای گوناگون است که برخی را می توانیم ببینیم و برخی را نه. پس در آن صورت قبول خواهیم کرد که بعضی از این انرژی هایی که ما نمی بینیم مانند شی نادیدنی در اطراف ما و خانه های ما در حال حرکت می باشند. در فنگ شویی به این انرژی ها « چی» گفته می شود.

فنگ شویی بر حرکت چی که با عناوین « دم کیهانی» یا « انرژی حیاتی» نیز خوانده می شود مبتنی است.

چی انرژی حیاتی مثبت را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه تبدیل می کند. بنابراین جریان مناسب و درست چی در خانه بسیار مهم و حیاتی است. اگر چی نتواند در خانه و فضای زندگی ما آزادانه و راحت حرکت کند در یک جا راکد باقی می ماند که تبدیل به انرژی شاچی می شود و این انرژی منفی می تواند باعث بد شانسی، افسردگی و نقصان سلامت و ثروت شود.

فنگ شویی در پی آن است که اطمینان دهد این انرژی کیفیتی تأثیر گذار در زندگی ما داشته و می توان حرکت آن انرژی را در مسیر سالمی به حرکت درآورده و در جهت رسیدن به خواسته ها و نیازهای زندگی مان از آنها بهره برد.

فنگ شویی به ما کمک می کند تا با یک طراحی ساده و شرقی به آن زندگی ساده و آرام برسیم. اولین مسئله این است که اطمینان پیدا کنیم تا « انرژی نا مرئی » یا « چی» که در ابتدا از آن صحبت کردیم بتواند آزادانه و به راحتی و بدون هیچ گونه مانعی در خانه جریان پیدا کند چرا که هر مانعی در برابر حرکت این انرژی در واقع مانعی در میان ما و زندگی راحت خواهد بود.

با دور ریختن اشیاء و وسایل اضافی برای حرکت انرژی فضا ایجاد می کنید و امکان جذب انرژی های جدید را به سمت خودمان بیشتر فراهم می کنید. مخصوصاً آن انرژی هایی که آنها را بیشتر دوست دارید و یا فکر می کنید در دادن آرامش به شما موثر خواهند بود.

در فنگ شویی از پنج عنصر سنتی طالع بینی یعنی آتش، خاک، فلز، آب، چوب استفاده فروانی می شود و تمام اشیاء و پدیده های جهان با یک یا چند عدد از این عناصر پنج گانه مرتبط ناخته می شوند. بر اساس ستاره شناسی چینی نمودار هر انسان مادی همه یا اکثر این عناصر است.

بخش عمده فنگ شویی به روابط بین نیروهای طبیعت که به وسیله پنج عنصر یا ووشینگ نشان داده شده استوار است. در سنت چینی ها از پنج عنصر نام برده شده است: چوب، آتش، خاک، فلز، آب.

آنان به این که عالم دقیقاً از این پنج عنصر ساخته شده باشد معتقد نبودند بلکه اعتقاد داشتند این عناصر نشانگر تغییر هستند یعنی به ترتیب یکی دیگری را می آفریند.

هر عنصری با یک جهت نما همراه است بنابراین خانه شما تحت تأثیر یکی از عناصر ( بر اساس جهت گیری در وروردی خانه ) قرار دارد. اماباید نمای عناصر دیگر در سطح خانه یا آپارتمان پخش شوند. آب بر شمال، چوب بر شرق و جنوب شرقی، آتش بر جنوب، خاک بر مرکز، شمال شرقی و جنوب غربی، فلز بر غرب و شمال غربی مسلط است.

 

چرخه سازنده:

این پنج عنصر در صورتی مفید هستند که در هماهنگی با یکدیگرباشند و اگر در تضاد دو برخورد با هم  باشند می توانند مشکل ساز شوند و مخرب عمل می کنند بنابراین نتیجه می گیریم که اگر تضاد عنصری وجود داشت با افزون عنصری دیگر می توان هارمونی را برقرار کرد.

این چرخه با عنصر آب آغاز می شود و ترتیب آن بنا به تصاویر مقابل عبارت است از: آب، چوب را تغذیه می کند. چوب، سوخت آتش است. آتش، خاک را ( به شکل خاکستر ) تولید می کند. خاک فلز را خلق می کند. فلز می تواند مانند آب جاری شود.

 

 

 

 

چرخه مخرب:

با این حال، عناصر خطرناک هم هستند زیرا اگر یکی از عناصر در این توالی سازنده جا بیفتد این چرخه مخرب می شود.

آب آتش را خاموش می کند آتش فلز را ذوب می کند. چوب خاک را فرسوده می کند. خاک آب را آلوده می کند.

 

 

 

 

فنگ شویی در آشپزخانه:

آشپزخانه یكی از مهمترین مناطق خانه است كه باید به دكوراسیون آن بیش از سایر قسمت ها توجه داشت، و این امر به ویژه در حین رعایت اصول فنگ شویی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. فراموش نكنید كه نحوه دیزاین و دكوراسیونی كه برای آشپزخانه در نظر می گیرید، روی سلامت و موفقیت شما تأثیر می گذارد و به واسطه دكوراسیون مناسب این فضا به كامیابی و قدرت دست پیدا می كنید.

نقش آشپزخانه و میز ناهار خوری برای ایجاد و حفظ تندرستی اهمیت فراوانی دارد چون غذایی که می پزیم و می خوریم سبب ادامه حیات می شود. آشپزخانه قلب خانه است. همچنین به خاطر تغذیه جسمی و روحی مهم ترین محل در هر خانه است. علی الخصوص برای شخصی که به پخت و پز در خانه می پردازد. و طبعاً برای خانم خانه دار جنبه حیاتی دارد تا کار پخت و پز را با کمترین آشفتگی و در جوی آرام انجام دهد.

بر اساس قوانین فنگ شویی در آشپخانه باید آن قدر بزرگ باشد که جریان چی به راحتی در آن برقرار شود. بهتر است آشپزخانه در یک راستا با در ورودی یا در یک خط با پنجره یا در داخلی فضاها قرار نگرفته باشد، چرا که این باعث می شود چی به سرعت از آشپزخانه عبور کند و اثر مفیدی در آن نداشته باشد.

سنت های فنگ شویی می گویند اگر آشپزخانه در جای بدی قرار گرفته باشد و یا اجاق و سینک ظرفشویی و یخچال در موقعیت های نامناسب باشد، خسارات مالی و مشکلات سلامتی پدید می آیند.

هرگونه مداخله آزار دهنده بر جریان انرژی، بر آشپز تأثیر می گذارد. بنابراین باید دقت کنید که محل تهیه غذا در گوشه هایی که در معرض نیروی منفی یک زاویه تند یا قفسه اند نباشد. نباید آشپزخانه محل رفت و آمد باشد به طوری که وقتی سرگرم پخت و پز هستید دیگران مستقیماً مزاحم کار شما نباشد.

 

مكان قرار گرفتن آشپزخانه:

اولین چیزی كه در مورد آشپزخانه مورد توجه قرار می گیرد این است كه اساساً آشپزخانه در كجای خانه واقع شده است. در مفاهیم فنگ شویی  نباید آشپزخانه در شمال، شمال شرق، یا شمال غرب خانه باشدزیرا بنابر افسانه های باستانی اینبخش آب با طبیعت آتشین پخت و پز در تضاد کامل است. شاید همیشه آنقدر قدرت انتخاب نداشته باشیم كه جای هر یك از اتاق های خانه را انتخاب كنیم، اما اگر در حال ساخت خانه ای جدید هستید و یا قصد بازسازی خانه قدیمی خود را دارید، بهترین حالت آن است كه آشپزخانه را در قسمت انتهایی خانه خود قرار بدهید. به این معنا كه اگر یك خط فرضی در وسط خانه بكشیم آشپزخانه در قسمت انتهایی و به دور از خط فرضی مركزی واقع شده باشد.بهتر است زمانی كه فرد وارد خانه می شود یك مرتبه آشپزخانه جلوی چشمش نباشد. این مسئله هم مهمانان و هم اعضای خانه را به پرخوری ترغیب می کند.

اما اگر حق انتخاب ندارید و آشپزخانه در جلوی روی شما قرار گرفته، چند تكنیك وجود دارد كه به واسطه آن می توانید توجه افراد را از آن منحرف كنید. از این فرصت برای به كار گیری خلاقیت بیشتر استفاده كنید، به عنوان مثال می توانید از پرده یا لووردراپه استفاه كنید. یك روش دیگر آن است كه در طرف مخالف آشپزخانه یك وسیله دكوری جذاب بگذارید تا حواس كسی كه وارد خانه می شود به آن جلب شود.

محل قرار گرفتن آشپزخانه در خانه روی زندگی افراد خانواده تأثیر دارد. اگر آشپزخانه در بیرون از در ورودی و در راهرو باشد احتمالاً ساکنین بیرون از خانه غذا می خورند. اگر به وضوح از راهرو دیده شود یا در واقع هنگام ورود به خانه یک راست وارد آشپزخانه می شوید بنابر این هنگام رسیدن به خانه بر روی غذا متمرکز می شوید.

آشپزخانه باید تمیز، روشن و دارای تهویه مناسب باشد. نباید در کنار دستشویی  یا حمام قرار بگیرد زیرا مورد استفاده های این دو فضا با هم مغایرت تام دارد. با این وجود در بسیاری از خانه ها، حمام یک دیوار مشترک با آشپزخانه دارد که در این صورت نباید راه دسترسی مستقیم به این دو فضا یکی باشد.

مقدار انرژی شخصی هر کدام از ما به توانایی مان در جذب مواد از غذا بستگی دارد و در صورتی که محیط آشپزخانه به هم ریخته و نا مرتب باشد انرژی ما شدیداً کاهش می یابد. در مقابل برای تحریک جریان پایدار انرژی آشپزخانه باید تمیز، مرتب و به دور از انباشتگی بوده و دارای فضای زیاد و نظم و سیستم ذخیره سازی خوبی باشد.

آشپزخانه نبض خانه ما را کنترل می کند اگر این فضا مشخصات بارزی چون سادگی و سازمانی شفاف داشته باشد، این خصوصیات در هنگام تهیه غذا و نحوه پخت بر ساکنین خانه تأثیر مثبتی خواهد داشت.

 

     

 

 

طرح اولیه آشپزخانه:

آشپزخانه باید دارای یک طراحی کاربردی و هماهنگ باشد تا بتواند در ما احساس آرامش، هماهنگی، قدرت و شادی را به وجود بیاوردهمین طور شخصی که عهده دار آشپزی است باید بدون هرگونه آشفتگی باشد تا محیطی خوش یمن برای خودش، خانواده اش و مهمانانش فراهم کند. این موضوع اثر مستقیم و مثبتی روی غذای تهیه شده و کیفیت آن دارد. آشپزخانه ای که به خوبی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند مرکز ارتباطی مهمی برای خانواده و مهمانان باشد. چون این یک قانون است که صحبت و رابطه در محیطی خوشایند، مغذی و معطر نسبت به یک محیط بسیار جدی، بهتر پیش می رود.

در ورودی آشپزخانه نباید مخفی باشد و همین طور دسترسی به آن نباید به سختی صورت گیرد. یعنی راهی که به آشپزخانه می رسد نباید مثلا یک راهروی تنگ یا راه روی شلوغ و بی نظم باشد.هم چنین نباید جلوی در ورودی میز و صندلی قرار دهیم. در ورودی آشپزخانه معمولا خیلی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر باید دقت کنیم که این در به صورت کامل باز شود و پشتش چیزی قرار ندهیم که رفت و آمد ما را مشکل کند. همین طور اگر این در احتیاج به تعمیر دارد در اولین فرصت برای درست کردنش اقدام کنیم.

ایده آل این است که آشپزخانه و اتاق غذاخوری به سادگی و از طریق اتاق نشیمن با هم ارتباط داشته باشند.چون کسی که در آشپزخانه مشغول کار است نباید احساس کند که بیرون محیط خانوادگی قرار گرفته و بهتر است که بتواند در جریان امور خانه قرار گیرد. اگر این ارتباط وجود ندارد باید سعی کنیم که در آشپزخانه با اضافه کردن وسایل راحتی مثل صندلی های راحت، یک کنج  دنج و گرم به وجود آوریم تا اعضای خانواده و مهمانان را به نشستن و گپ زدن در آشپزخانه حین غذا پختن دعوت کنیم. این موضوع احساسی از با هم بودن به ما می دهد، مخصوصاً وقتی آشپزخانه دورتر از سایر اتاق ها قرار دارد. در چنین آشپزخانه ای مردم احساس راحتی می کنند و آشپز هم احساس نمی کند که در آشپزخانه تنها و به دور از دیگران مانده است.

 

رنگ در آشپزخانه:

اجتناب از رنگهای قرمز، صورتی، بنفش که رنگ آتش هستند و منجر به بحث و مشاجره می شود.

بهترین رنگ سفید، سبز روشن، آبی می باشد.

رنگ آشپزخانه اثر زیادی بر افرادی که از آن استفاده می کنند دارد، رنگ های خاکستری تیره، سیاه و سایر رنگ های تیره، فضا را سنگین و غمگین می سازد.هم چنین اگر وسایل فضا بیشتر از جنس استیل یا کروم باشند و رنگ تیره و براق داشته باشند، فضا را به محیطی سرد و جدی تبدیل می کنند. اگر در وسایلمان از رنگ های تیره استفاده زیادی کنیم، باید نور کافی برای آشپزخانه فراهم کنیم. و اگر آشپزخانه کوچکی داریم ، بهتر است که از رنگ های روشن استفاده کنیم تا محیط را دلبازتر نشان دهد.

رنگ مناسب برای دیوارها سفید است که سمبل پاکی و روشنی است. از رنگ های کرم، بژ  و زرد کمرنگ هم می توانیم استفاده کنیم که طراوت و شادابی می دهد. همچنین رنگ سبز ارتباط خوبی با تغذیه دارد چون رنگ گیاهان و سبزیجات است. رنگ نارنجی هم باعث تحریک اشتها می شود و ما می توانیم در دکوراسیون آشپزخانه از این رنگ استفاده کنیم.

 

     

 

اگر در دکوراسیون آشپزخانه تان از رنگ های تیره استفاده کرده اید و امکان تعویض آن ها وجود ندارد، تعدادی گیاه خانگی در آشپزخانه قرار دهید تا فضای آشپزخانه را تلطیف کند و حس سرزندگی را به شما برگرداند.

هرگز نباید در آشپزخانه از رنگ‌هایی مانند سرخ، صورتی یا ارغوانی که نشانه آتش هستند استفاده کرد، زیرا این رنگ‌ها باعث افزایش عدم هماهنگی و ایجاد جر و بحث در محیط خانه می شوند. در واقع آنها در فنگ‌شویی یک «ممنوعیت مطلق» هستند!

رنگ‌های مناسب این محیط؛ سفید، بژ، سبز روشن و آبی می‌باشند.

 

از پنج عنصر فنگ‌ شویی یعنی خاک، فلز، چوب، آتش و آب، دو عنصر آتش و آب به صورت ترکیبی ساختار آشپزخانه را تشکیل می‌دهند، به همین دلیل رنگ سفید مانند میانجی بین آب و آتش موجود در این فضا عمل می‌کند.

 

نور در آشپزخانه:

بهتر است آشپزخانه در محلی از خانه باشد که نوردهی کافی داشته باشد. اما اگر این امکان نیست باید خودمان با چراغ کافی فضای گرم و پر نور به وجود بیاوریم. آشپزخانه هایی که نور ناکافی دارند، باعث احساس خستگی و افسردگی خانم هایی که وقت زیادی را در آشپزخانه می گذرانند می شود. ما معمولاً فقط میز آشپزخانه را به خوبی روشن می کنیم اما اگر به جای یک لامپ پر نور در وسط آشپزخانه، از لامپ های با نور ملایم در سرتا سر آشپزخانه استفاده کنیم به طوری که کناره ها و گوشه های آشپزخانه، روی کابینت ها و روی ظرف شویی و اجاق گاز را کامل روشن کند مفید تر است. همین طور دقت داشته باشید که چراغ ها در جایی نصب نشوند که نور مستقیم به چشم افراد بتابد.

در هیچ فضایی استفاده از لامپ های فلورسنت پیشنهاد نمی شود. این لامپ ها دائماً سوسو می زنند و چشم ها و سیستم عصبی را تحت الشعاع قرار داده و ممكن است موجب فشار خون بالا، خستگی چشم، و سردرد شوند.

 

     

 

 


از آنجایی كه امروزه كاربرد آشپزخانه ها تا حدی تغییر پیدا كرده است و آشپزخانه های جدیدی طراحی شده و حتی این امكان را نیز فراهم می آورند كه دو نفر در آن واحد آشپزی كنند. طراحی به گونه ای است كه حتی فردی كه در حال آشپزی است به راحتی می تواند با مهمانها و سایر افراد خانواده در ارتباط باشد. این روزها افراد خانواده عادت پیدا كرده اند كه همه در كار آشپزی با هم مشاركت داشته باشند و خانواده های پر مشغله از وقت پخت و پز به عنوان فرصتی برای همدلی و صمیمیت بیشتر استفاده كنند.

نحوه قرار دادن وسایل مختلف در آشپزخانه خیلی مهم است. به طور مثال گاز باید در جایی قرار داشته باشد تا فرد در حین آشپزی پشتش به در ورودی و مهمانها نباشد. اگر امكان این كار وجود ندارد، بالای گاز از آینه و یا ورقه های شفاف آلومینیومی استفاده كنید. سایز آن هر قدری كه می خواهید می تواند باشد، اما هر چقدر بزرگتر باشد، بهتر است.

سعی کنید از تمام لوازمی که دارید متناوباً استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند که در زندگی روزمره تان هم از تمام مهارت ها و توانایی های خودتان استفاده کنید و فقط از بخشی از آن ها استفاده نکنید.

هم چنین تمام وسایل آشپزخانه باید سالم باشند و اگر وسیله ای خراب شد، فوراً آن را تعمیر کنیم. مثلا درهایی که غژغژ می کنند یا از لولا در آمده اند، ماشین ظرف شویی یا اجاق گازی که خراب شده، کشوهایی که به راحتی حرکت نمی کنند، ظروف و لیوان های لب پر یا ترک خورده، یا یک لامپ سوخته.

توجه کنید که اگر شیر آب دائما چکه می کند، تنها مبلغ قبض آب شما را افزایش نمی دهد، بلکه این امر نشان دهنده این است که بخشی از انرژی زندگی و اقتصاد شما استفاده نشده هدر می رود و شما به زندگیتان توجه کافی ندارید.

 خط ها و لبه های راست و مستقیم اثاثیه باعث تحریک فعالیت منطقی و خطی نیم کره چپ می شود و اشکال روان، گرد و منحنی فعالیت نیم کره راست مغز را افزایش می دهد. به همین خاطر در آشپزخانه ایده آل از هر دو نوع وسایل استفاده می کنیم.  

در جاهایی که محل رفت و آمد است یا نزدیک در، باید از وسایلی که گوشه های تیز دارند اجتناب کرد. کابینت های زمینی، کابینت های برجسته دیواری، میز آشپزخانه و اگر آشپزخانه اوپن است، دیوار اوپن آشپزخانه باید حتما گوشه های گرد داشته باشند.

وسایل را باید طوری بچینید كه فاصله آنها از هم مناسب باشد و تعداد حركات و جابجایی افراد به حداقل میزان ممكن برسد. بهتر است عناصر آب را از عناصر آتش جدا كنید. به عنوان مثال گاز، مایكروفر و توستر را در یك طرف و یخچال و سینك و ماشین ظرفشویی را در طرف دیگر قرار دهید. هر گروه از این وسایل را می توانید با چوب از هم جدا كنید.

اجاق در ارتباط با عنصر آتش است. بنابراین آن را مستقیم رو به سینک ظرف شویی یا یخچال قرار ندهید زیرا هردوی اینها تحت تأثیر عنصر آب هستند. البته اگر مقابل هم قرار گیرند راه کارهای ساده ای برای بهبود فنگ شویی وجود دارد.

رنگ سبز نقش مهمی در یک آشپزخانه دارد، چون نماد عنصر چوب است که بین عناصر آب و آتش تعادل ایجاد می کند. اگر به هر ترتیبی سنک ظرف شویی یا یخچال در کنار اجاق قرار دارند اضافه کردن عنصر چوب در محل بین این ها انرژی ها را هماهنگ می کند می توانید یک دیوار کوب چوبی ، یک گیاه، یک تخته نان بری چوبی یا وسایل چوبی آشپزی را در این منطقه امتحان کنید.

اجاق گاز نباید زیر پنجره باشد زیرا انرژی ارزشمند از طریق شیشه ها هدر خواهد  رفتدر حالت دلخواه به کمک اجاق، سینک و یخچال یک مثلث کار ایجاد شود.

محل کف شوی و لوله های فاضلاب در حمام و آشپزخانه نباید در معرض  دید قرار گیرند. زیرا آب نماد ثروت و در فنگ شویی مشاهده ناپدید آن در فاضلاب بسیار مذموم تلقی می شود.

طبیعتاً فضای آشپزخانه باید روشن و پر نور باشد تا چی را به داخل این محل بکشاند. حضور چی در آشپزخانه، در ارتقاء کیفیت غذا  و حال افرادی که در این محل کار می کنند بسیار موثر است.

وسایل آشپزخانه را مرتباً تمیز کنید به ویژه آشپزخانه هایی که قفسه های باز دارند. مرتب بودن آشپزخانه نه تنها باعث آرامش آشپز می شود بلکه به او ایده می دهد تا غذاهای خوشمزه درست کند.

 

 

logo