پارس دکور

صنعت تخته خورده چوب

نویسنده : admin
در واقع یک فرآوردهٔ کامپوزیتی است که محصول صنایع بازیافت چوب است به طوری که ضایعات بدست آمده در فرآیند بهره ‌برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده چوب می کنند، سپس این خرده چوب ها را رطوبت گیری و به خوبی همگون می کنند و چسب می زنند و تحت پرس حرارتی قرار می دهند. ورق های به دست آمده

صنعت تخته خورده چوب یكی از صنایع جدید است و در مقایسه با صنایع تخته فیبر و تخته چند لایه قدمت چندانی ندارد. این صنعت در حال حاضر به علت استفاده از هر گونه ضایعات در ردیف مهمترین صنایع وابسته به چوب قرار دارد.

 

تخته خرده چوب بر اساس روش ساخت (نوع پرس كردن) به سه نوع طبقه بندی می شود:

تخته های حاصل از پرس صفحه ای (صاف): در این روش جهت طول ذرات تشكیل دهنده كیك تخته خرده چوب به صورت اتفاقی مرتب شده است. این تخته از نظر شكل مقطع (ساختمان نیمرخ ضخامت تخته) خود به چند دسته تقسیم می شوند كه عبارتند از: تخته های یكنواخت یا یك لایه، تخته های سه لایه

تخته های حاصل از پرس غلتكی (پرس بی انتها): در این روش غلتكهای پرس ثابت اند و فقط حركت چرخشی دارند، كیك تخته خرده چوبها از بین غلتكها عبور می كند و به ضخامت تنظیم شده(فاصله بین دو غلتك بالا و پایین ) در می آید در این روش می توان تخته های یك لایه، سه لایه، ریزش تدریجی و چند لایه تولید كرد.


تخته های تولید شده با پرس قالبی (قالب گیری شده): تفاوت اساسی این روش با ساخت تخته خرده چوب با پرس صفحه ای در شكل ظاهری صفحه پرس است. صفحات این پرس به شكلهای بر جسته، فرو رفته، انحنا دار، و یا پروفیل دار ساخته می شود و تخته هایی با شكل های مختلف به وجود می آورند: ماند صفحات ورزالیت


تخته خرده چوب بر اساس چگونگی سطح رویه به چهار دسته تقسیم می شوند:

تخته خرده چوب بدون روكش: كه به صورت سنباده شده وجود دارد، این تخته بیشتر در مصارف عمومی و جاهایی كه در معرض دید نیست قرار می گیرد مانند طبقات داخلی كمد.

تخته خرده چوب با روكش طبیعی (چوبی): برای تزیین و زیبایی سطوح تخته خرده چوب می توان از روكش های چوبی (طبیعی) مانند: گردو، راش و .... استفاده كرد. این تخته بیشتر در جاهایی كه تزیین سطوح مورد نظر باشد، مورد استفاده قرار می گیرد، مانند: صفحه میز و كابینت.

تخته خرده چوب با روكش مصنوعی: سطوح این نوع تخته خرده چوب ها به وسیله روكشهای مصنوعی (كاغذ آغشته به چسبهای مصنوعی) پوشیده می شود. سطح حاصله با توجه به نوع كاغذ مصرفی(ساده، رنگی، نقش دار) یا دارای نقوش مختلفی از چوب باشد. از این تخته در مكانهایی كه حرارت و رطوبت زیاد باشد می توان مصرف كرد، مانند: كابینت آشپزخانه.

تخته خرده چوب لعاب دار (لاك كاری شده): سطوح این نوع از تخته ها، توسط یك لایه رنگ آغشته به مواد حفاظتی و ضد رطوبتی پوشیده می شود و بر حسب مورد مصرف ممكن است یك سطح یا هر دو سطح آن لاك كاری شود، این تخته در دیوارهای آشپزخانه، درهای کابینت، پوشش روی سطوح کابینت ها و جداره های آشپزخانه و سایر فضاها کاربرد دارد.

تخته خرده چوب با روكش ملامین: نئوپان روکش شده با ملامینه اصطلاح لترون نامیده می شود. روکش ملامینه همانگونه که از نامش بر می آید، دارای سطحی ملامینی براق و همراه با درخشندگی و انعکاس نور بوده و ضخامت مناسب آن، در کنار استحکام و دوام بیشتر، نظر اکثریت مشتریان را به خود جلب می کند. لازم به ذکر است، روکش ملامینه باعث می شود برش و کار بر روی لترون کمی دشوارتر گردد و دستگاهها و ماشین آلات خاص خود را می طلبد.

 

    

 

 

مزایا

به صورت صفحه تولید می شود و همین امر سهولت در جابه جایی و حمل را آسانتر می کند.

هر قسمت از سطح را می توان برش داد در حالی که برش چوب با توجه به گره ها و ساختار آن براحتی برش پذیر نیست.

روی تخته خرده چوب را با روشهای مختلف می توان پوشش داد.

نسبت به ام دی اف و چوب سبک تر بوده و قیمت پایین تری داشته.

به دلیل بافت درشت پیچ داخل این بافت محکمتر قرار گرفته و کلاف می شود.

 

معایب

مقایسه با ذرات اولیه مورد استفاده در MDF بزرگتر بوده و قابل رویت می باشند.

با توجه به وجود پستی و بلندیهای سطحی، می بایستی حتما قبل از روکش شدن، توسط ماشین آلات دقیقی، پرداخت گردیده و ساییده شود.

مانند ام دی اف سطح یکدست و یکپارچه ای ندارد و بافت آن متراکم نیست.

در برابر حشرات آسیب پذیر است و براحتی از بین می رود.

در برابر رطوبت نیز مقاومت پایینی دارد و حتما باید تمامی سطوح پوشیده شود تا آب نفوذ نکند.

با توجه به بافت درشتی که دارد برش آن راحت نیست و در حین برش لبه های آن می پرد.

 

logo